Fixture Updates

NT&DL Results…….. September 23rd

Friday September 21st U/17 League Rearcross Fc 1-1 Ballymackey Fc Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round Killavilla Utd 4-1 Borrisokane Fc U/17 League  Holycross Fc 3-0 Arra Rovers Moneygall Fc P-P Borrisokane Fc Killavilla Utd 6-3 Portumna Town Sunday September 23rd Munster Junior Cup Preliminary Round Borroway Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018……….. TSDL

TIPPERARY SOUTHERN & D.L. 1st Round Draw Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town FC Galbally Utd 4-0 Old Bridge FC St Michael’s AFC 2-0 Wilderness Rvs Cullen Lattin FC 4-1 Mullinahone FC Kilsheelan Utd v Clonmel Town “B” FC Clonmel Celtic 2-1 (AET) Cashel Town Cahir Park AFC 2-0 Vee Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018…… North Tipp

NORTH TIPPERARY Preliminary Round Draw Killavilla Utd 4-1 Borrisokane FC Borroway Rovers 3-0 Moneygall FC Ardcroney FC 1-4 Portumna Town   1st Round Draw Rearcross FC v Borroway Rovers Holycross FC v Killavilla Utd B.T. Harps v Nenagh Celtic Thurles Town v Portumna Town   2nd Round Draw A Holycross ...

Read More »

TSDL Results……. September 23rd

Sunday 23rd September Munster Junior Cup 1st Round Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town Galbally United 4-0 Old Bridge St Michael’s 2-0 Wilderness Rovers Cullen Lattin 4-1 Mullinahone Kilsheelan United P-P Clonmel Town B Clonmel Celtic 2-1 Cashel Town (aet) Cahir Park 2-0 Vee Rovers Glengoole United 1-3 Peake Villa Slieveardagh United 4-3 ...

Read More »

TSDL Results……. September 16th

Sunday 16th  FAI Junior Cup 2nd Round St Michael’s P-P Mullinahone Clonmel Credit Union Premier League Peake Villa 1-0 Vee Rovers Old Bridge 0-5 Clonmel Town Cahir Park 3-2 Tipperary Town Clonmel Celtic 2-4 Bansha Celtic Clonmel Credit Union First Division Cullen Lattin 1-2 St Michael’s Slieveardagh United 2-0 Wilderness ...

Read More »

NT&DL Results…… September 16th

Tuesday September 11th U/17 League Shinrone Utd 2-4 Holycross Fc Sunday September 16th Premier Divsion Clodiagh Rangers 3-3 Holycross Fc Borroway Rovers 3-1 Thurles Town   Division 1 Cloughjordan Fc 1-0 Sallypark Odhráns Ballymackey Fc 2-1 Borrisokane Fc Shinrone Utd 8-2 Gurtagarry Fc Moneygall Fc 4-4 Rearcross Fc   Division ...

Read More »

League Triumph For Cullen/Lattin Ladies

Cullen Lattin Ladies have been crowned Limerick/Clare Division 2 Champions after an incredible perfect season of twelve wins from twelve. Cullen, Managed by Cashel Town Fc Manager Brian Glasheen, were on the cusp of folding when they decided to reach out to the former Thurles Town and Tipperary Town gaffer. ...

Read More »

News Updates

NT&DL Fixtures…..September 30th

Saturday September 29th U/19 League @ 2.30pm Lough Derg Vs Ballymackey Fc (Eimer O’Brien) Borrisokane Fc Vs BT Harps (Alec McCormack) Sunday September 30th FAI Junior Cup 2nd Round Thurles Town FC v Borrisokane FC 11.30am (Jim McGrath)   Killenaule Rovers v BT Harps FC 3pm Two Mile Borris St ...

Read More »

NT&DL Results…….. September 23rd

Friday September 21st U/17 League Rearcross Fc 1-1 Ballymackey Fc Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round Killavilla Utd 4-1 Borrisokane Fc U/17 League  Holycross Fc 3-0 Arra Rovers Moneygall Fc P-P Borrisokane Fc Killavilla Utd 6-3 Portumna Town Sunday September 23rd Munster Junior Cup Preliminary Round Borroway Rovers ...

Read More »

TSDL Results……. September 23rd

Sunday 23rd September Munster Junior Cup 1st Round Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town Galbally United 4-0 Old Bridge St Michael’s 2-0 Wilderness Rovers Cullen Lattin 4-1 Mullinahone Kilsheelan United P-P Clonmel Town B Clonmel Celtic 2-1 Cashel Town (aet) Cahir Park 2-0 Vee Rovers Glengoole United 1-3 Peake Villa Slieveardagh United 4-3 ...

Read More »

TSDL Fixtures…… September 23rd

Saturday 22nd September TSDL Youths Division 1 Burncourt Celtic v Peake Villa, 2:30pm A Stafford Clonmel Town v Clonmel Celtic, 2:30pm J Corry    TSDL Youths Division 2 Tipperary Town v Cashel Town, 2:30pm T Keating  Clerihan v Mullinahone, 2:30pm M Jordan  Cullen Lattin v Gortnahoe, 2:30pm M Duffy  Kilsheelan United ...

Read More »

NT&DL Fixtures……. September 23rd

Friday September 21st U/17 League @ 7.30pm Rearcross Fc Vs Ballymackey Fc (John Roche) Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round @ 7pm Killavilla Utd Vs Borrisokane Fc (Jim McGrath) U/17 League @ 2.30pm (Unless Stated) Holycross Fc Vs Arra Rovers (Mark Greene) Killavilla Utd Vs Portumna Town 5pm (Eimer ...

Read More »

TSDL Results……. September 16th

Sunday 16th  FAI Junior Cup 2nd Round St Michael’s P-P Mullinahone Clonmel Credit Union Premier League Peake Villa 1-0 Vee Rovers Old Bridge 0-5 Clonmel Town Cahir Park 3-2 Tipperary Town Clonmel Celtic 2-4 Bansha Celtic Clonmel Credit Union First Division Cullen Lattin 1-2 St Michael’s Slieveardagh United 2-0 Wilderness ...

Read More »

NT&DL Results…… September 16th

Tuesday September 11th U/17 League Shinrone Utd 2-4 Holycross Fc Sunday September 16th Premier Divsion Clodiagh Rangers 3-3 Holycross Fc Borroway Rovers 3-1 Thurles Town   Division 1 Cloughjordan Fc 1-0 Sallypark Odhráns Ballymackey Fc 2-1 Borrisokane Fc Shinrone Utd 8-2 Gurtagarry Fc Moneygall Fc 4-4 Rearcross Fc   Division ...

Read More »

Results Updates

NT&DL Fixtures…..September 30th

Saturday September 29th U/19 League @ 2.30pm Lough Derg Vs Ballymackey Fc (Eimer O’Brien) Borrisokane Fc Vs BT Harps (Alec McCormack) Sunday September 30th FAI Junior Cup 2nd Round Thurles Town FC v Borrisokane FC 11.30am (Jim McGrath)   Killenaule Rovers v BT Harps FC 3pm Two Mile Borris St ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018……….. TSDL

TIPPERARY SOUTHERN & D.L. 1st Round Draw Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town FC Galbally Utd 4-0 Old Bridge FC St Michael’s AFC 2-0 Wilderness Rvs Cullen Lattin FC 4-1 Mullinahone FC Kilsheelan Utd v Clonmel Town “B” FC Clonmel Celtic 2-1 (AET) Cashel Town Cahir Park AFC 2-0 Vee Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018…… North Tipp

NORTH TIPPERARY Preliminary Round Draw Killavilla Utd 4-1 Borrisokane FC Borroway Rovers 3-0 Moneygall FC Ardcroney FC 1-4 Portumna Town   1st Round Draw Rearcross FC v Borroway Rovers Holycross FC v Killavilla Utd B.T. Harps v Nenagh Celtic Thurles Town v Portumna Town   2nd Round Draw A Holycross ...

Read More »

TSDL Fixtures…… September 23rd

Saturday 22nd September TSDL Youths Division 1 Burncourt Celtic v Peake Villa, 2:30pm A Stafford Clonmel Town v Clonmel Celtic, 2:30pm J Corry    TSDL Youths Division 2 Tipperary Town v Cashel Town, 2:30pm T Keating  Clerihan v Mullinahone, 2:30pm M Jordan  Cullen Lattin v Gortnahoe, 2:30pm M Duffy  Kilsheelan United ...

Read More »

NT&DL Fixtures……. September 23rd

Friday September 21st U/17 League @ 7.30pm Rearcross Fc Vs Ballymackey Fc (John Roche) Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round @ 7pm Killavilla Utd Vs Borrisokane Fc (Jim McGrath) U/17 League @ 2.30pm (Unless Stated) Holycross Fc Vs Arra Rovers (Mark Greene) Killavilla Utd Vs Portumna Town 5pm (Eimer ...

Read More »

League Triumph For Cullen/Lattin Ladies

Cullen Lattin Ladies have been crowned Limerick/Clare Division 2 Champions after an incredible perfect season of twelve wins from twelve. Cullen, Managed by Cashel Town Fc Manager Brian Glasheen, were on the cusp of folding when they decided to reach out to the former Thurles Town and Tipperary Town gaffer. ...

Read More »

NT&DL Cup Draws

Kevin Fogarty Tipperary Cup First Round A. Silvermines Fc Vs Birdhill Fc B. Borrisokane Fc Vs Ardcroney Fc C. Shinrone Utd Vs Nenagh Celtic B D. BT Harps Vs Lough Derg E. Borroway Rovers Vs Portumna Town F. Moneygall Fc B Vs Ballymackey Fc G. Cloughjordan Fc Vs BT Harps B H. Thurles ...

Read More »

Top Scorers

NT&DL Fixtures…..September 30th

Saturday September 29th U/19 League @ 2.30pm Lough Derg Vs Ballymackey Fc (Eimer O’Brien) Borrisokane Fc Vs BT Harps (Alec McCormack) Sunday September 30th FAI Junior Cup 2nd Round Thurles Town FC v Borrisokane FC 11.30am (Jim McGrath)   Killenaule Rovers v BT Harps FC 3pm Two Mile Borris St ...

Read More »

NT&DL Results…….. September 23rd

Friday September 21st U/17 League Rearcross Fc 1-1 Ballymackey Fc Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round Killavilla Utd 4-1 Borrisokane Fc U/17 League  Holycross Fc 3-0 Arra Rovers Moneygall Fc P-P Borrisokane Fc Killavilla Utd 6-3 Portumna Town Sunday September 23rd Munster Junior Cup Preliminary Round Borroway Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018……….. TSDL

TIPPERARY SOUTHERN & D.L. 1st Round Draw Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town FC Galbally Utd 4-0 Old Bridge FC St Michael’s AFC 2-0 Wilderness Rvs Cullen Lattin FC 4-1 Mullinahone FC Kilsheelan Utd v Clonmel Town “B” FC Clonmel Celtic 2-1 (AET) Cashel Town Cahir Park AFC 2-0 Vee Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018…… North Tipp

NORTH TIPPERARY Preliminary Round Draw Killavilla Utd 4-1 Borrisokane FC Borroway Rovers 3-0 Moneygall FC Ardcroney FC 1-4 Portumna Town   1st Round Draw Rearcross FC v Borroway Rovers Holycross FC v Killavilla Utd B.T. Harps v Nenagh Celtic Thurles Town v Portumna Town   2nd Round Draw A Holycross ...

Read More »

TSDL Results……. September 23rd

Sunday 23rd September Munster Junior Cup 1st Round Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town Galbally United 4-0 Old Bridge St Michael’s 2-0 Wilderness Rovers Cullen Lattin 4-1 Mullinahone Kilsheelan United P-P Clonmel Town B Clonmel Celtic 2-1 Cashel Town (aet) Cahir Park 2-0 Vee Rovers Glengoole United 1-3 Peake Villa Slieveardagh United 4-3 ...

Read More »

TSDL Fixtures…… September 23rd

Saturday 22nd September TSDL Youths Division 1 Burncourt Celtic v Peake Villa, 2:30pm A Stafford Clonmel Town v Clonmel Celtic, 2:30pm J Corry    TSDL Youths Division 2 Tipperary Town v Cashel Town, 2:30pm T Keating  Clerihan v Mullinahone, 2:30pm M Jordan  Cullen Lattin v Gortnahoe, 2:30pm M Duffy  Kilsheelan United ...

Read More »

NT&DL Fixtures……. September 23rd

Friday September 21st U/17 League @ 7.30pm Rearcross Fc Vs Ballymackey Fc (John Roche) Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round @ 7pm Killavilla Utd Vs Borrisokane Fc (Jim McGrath) U/17 League @ 2.30pm (Unless Stated) Holycross Fc Vs Arra Rovers (Mark Greene) Killavilla Utd Vs Portumna Town 5pm (Eimer ...

Read More »

League Tables

NT&DL Fixtures…..September 30th

Saturday September 29th U/19 League @ 2.30pm Lough Derg Vs Ballymackey Fc (Eimer O’Brien) Borrisokane Fc Vs BT Harps (Alec McCormack) Sunday September 30th FAI Junior Cup 2nd Round Thurles Town FC v Borrisokane FC 11.30am (Jim McGrath)   Killenaule Rovers v BT Harps FC 3pm Two Mile Borris St ...

Read More »

NT&DL Results…….. September 23rd

Friday September 21st U/17 League Rearcross Fc 1-1 Ballymackey Fc Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round Killavilla Utd 4-1 Borrisokane Fc U/17 League  Holycross Fc 3-0 Arra Rovers Moneygall Fc P-P Borrisokane Fc Killavilla Utd 6-3 Portumna Town Sunday September 23rd Munster Junior Cup Preliminary Round Borroway Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018……….. TSDL

TIPPERARY SOUTHERN & D.L. 1st Round Draw Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town FC Galbally Utd 4-0 Old Bridge FC St Michael’s AFC 2-0 Wilderness Rvs Cullen Lattin FC 4-1 Mullinahone FC Kilsheelan Utd v Clonmel Town “B” FC Clonmel Celtic 2-1 (AET) Cashel Town Cahir Park AFC 2-0 Vee Rovers ...

Read More »

Munster Junior Cup Draw 2018…… North Tipp

NORTH TIPPERARY Preliminary Round Draw Killavilla Utd 4-1 Borrisokane FC Borroway Rovers 3-0 Moneygall FC Ardcroney FC 1-4 Portumna Town   1st Round Draw Rearcross FC v Borroway Rovers Holycross FC v Killavilla Utd B.T. Harps v Nenagh Celtic Thurles Town v Portumna Town   2nd Round Draw A Holycross ...

Read More »

TSDL Results……. September 23rd

Sunday 23rd September Munster Junior Cup 1st Round Killenaule Rovers 1-7 Tipperary Town Galbally United 4-0 Old Bridge St Michael’s 2-0 Wilderness Rovers Cullen Lattin 4-1 Mullinahone Kilsheelan United P-P Clonmel Town B Clonmel Celtic 2-1 Cashel Town (aet) Cahir Park 2-0 Vee Rovers Glengoole United 1-3 Peake Villa Slieveardagh United 4-3 ...

Read More »

TSDL Fixtures…… September 23rd

Saturday 22nd September TSDL Youths Division 1 Burncourt Celtic v Peake Villa, 2:30pm A Stafford Clonmel Town v Clonmel Celtic, 2:30pm J Corry    TSDL Youths Division 2 Tipperary Town v Cashel Town, 2:30pm T Keating  Clerihan v Mullinahone, 2:30pm M Jordan  Cullen Lattin v Gortnahoe, 2:30pm M Duffy  Kilsheelan United ...

Read More »

NT&DL Fixtures……. September 23rd

Friday September 21st U/17 League @ 7.30pm Rearcross Fc Vs Ballymackey Fc (John Roche) Saturday September 22nd Munster Junior Cup Preliminary Round @ 7pm Killavilla Utd Vs Borrisokane Fc (Jim McGrath) U/17 League @ 2.30pm (Unless Stated) Holycross Fc Vs Arra Rovers (Mark Greene) Killavilla Utd Vs Portumna Town 5pm (Eimer ...

Read More »